Sitemize HoşgeldinizBaşkanYatırım ve ProjelerimizİletişimFoto GaleriBasın
   

 

Beldemiz Hakkında

 


BELEDİYEMİZİN TARİHÇESİ :

      Yücekapı Belediye Başkanlığımız 03 Haziran 1990 Yılında kurulan Yeni Bir Belediyedir.

O tarihten bu yana İş ve İşlevlerini yürütmektedir. Belediyemiz 2000 Yılı Nüfus sayımına göre 2.697 Nüfusu bulunmaktadır. Belediyemizin 1/1000 Ölçekli Uygulama İmarı 3194 sayılı İmar Kanununun 8.inci maddesi gereğince 05.01.1995 Tarih ve 2.inci sayılı Belediye Meclis kararı ile onanmıştır.

 

YÜCEKAPİ BELDESİNİN EKONOMİK YAPISI

Yücekapı Beldesi Eleşkirt ovasının En büyük Düzlüğüne sahip olduğundan,Şeryan Çayının

Bu Ovanın içinden geçtiğinden ve Beldemizin geniş Yayla ve Meralarına sahip olduğundan dolayı,Belde halkı ağırlıklı olarak Tarım , Hayvancılık ve Arıcılık’ la  uğraşmaktadır.

     Tarımda Sanayi Ürünü olan  Şeker Pancarı ağırlıklı olarak ekilmekte olup,en yüksek şeker şırası bu ovada üretilen pancardan elde edilmektedir.Aynı zamanda Beldemizde Buğday,Arpa,Fiğ,Sılaç,Yonca,Korugan gibi Bitkiler ve Sebze Bahçeciliğiyle uğraşılmaktadır.

     Yücekapı Beldemizde Büyük ve küçük Baş Hayvancılığı yetiştirilmekte olup,özelikle Besicilik ve Süt sığırcılığı yapılmaktadır.Tarım,Hayvancılık ve Arıcılığı geliştirmek için Beldemizde Bir Kooperatif kurulmuş olup,faaliyetini sürdürmektedir.

      Beldemizin Ekonomisi bu ova halkına örnek olup,Eleşkirt ve Köylerinin Ekonomisine büyük katkı sağlamaktadır.     

 

YÜCEKAPI BELDESİNİN COĞRAFİ KONUMU

      Yücekapı Beldesi Ağrı İlinin Eleşkirt İlçesinin Güney Doğusunda Eleşkirt Ovasının içinde Bulunan Tarım,Hayvancılık,Ekonomi ve Kültürel Açıdan zengin olan 3,000 Nüfuslu Şirin bir Beldedir. Beldenin Hakim olduğu Ova Doğu Anadolu Bölgesinin En Yüksek ve Geniş  Plato Ovasına  sahiptir.

     Bu Ovamızın Tamamını sulayan sulama kanalladır,Sulama Sondajları ve Su Debisi yüksek olan Şeryan Çayımız bulunmaktadır.Buda Beldenin Tarım ve Hayvancılık alanında büyük katkı sağlamaktadır.

 

SOSYAL YAŞAM :

     Yücekapı Beldemiz Yerleşim alanı olarak 1,000 Yıllık Kültüre sahiptir.Öteden beri gelen bu kültür Eğitim,Gelenek,Görenek,Örf ve Ananelerimiz birlik ve beraberlik içerisinde sürdürülmektedir.

 

1.         BELEDİYE

Yücekapı Belde Belediyemiz 03/06/1990 Yılında kurulmuş olup,halen 9 Memur ,3 İşçi ve (12) Faal olan Aracıyla  Belde halkına hizmet vermektedir.

2.         MÜHTARLIK : Yücekapı Beldemiz üç Mahalleden oluşmakta olup,Her bir Mahalle bir Muhtarla Belde Halkına hizmet vermektedir.

3.         EĞİTİM : Yücekapı Beldesinde şu anda 8 Yıllık İlköğretim Okulu bulunmaktadır.Ancak bu Beldemize yeterli değil;Bununla  ilgili Bir YİBO’nun Yapılması düşünülmektedir.

                 Yücekapı Beldemizin Eğitim seviyesi % 97 çıvarında olup,Her alanda Yüksek           seviyede Kültürlü insanlar yetiştirilmiştir

      4.  CAMİLERİMİZ : Yücekapı Beldemizde Halkın ibadeti için 2 Camii bulunmaktadır.Aynı zamanda bu Camilerde Dini ve ilmi konularda gençlerimize yönelik aydınlatıcı bilgiler verilmektedir.

      5.      KOOPERETİF  : Yücekapı Beldemizde Kurulan  Tarım,Hayvancılık ve Arıcılık Kooperatifi ile Belde Halkına hizmet verilmektedir.

      6.     .HALICILIK : Yücekapı Beldemizde Genç Kızlara yönelik  Halıcılık Kürsü açılmış olup,Belde Ekonomisine katkı sağlamaktadır.

      7.      DÜKKAN VE BAKKALLAR : Yücekapı Beldemizde 10 adet Dükkan ve Market ile Belde Halkına Hizmet verilmektedir.

8.        KAHVEHANE   : Yücekapı  Beldemizde 7 Kahvehane ile Halkımıza hizmet verilmektedir.

9.       PARK VE BAHÇE : Yücekapı Beldemizde Yalnızca bir Çocuk Parkıyla Belde halkına hizmet verilmektedir.

10.    BELDENİN YOL DURUMU : Yücekapı Belde Yollarının %50’si İmara göre açılmıştır.

11.     BELDENİN SU DURUMU : Yücekapı Beldemizin içerisinde 10 adet Doğal çeşme kendiliğinden akmaktadır,Aynı zamanda Belde Halkının %97’si Şehir şebeke suyunu kullanmaktadır.

9 -.    YAYLA VE MERALAR : Yücekapı Beldesi’nin Geniş Yayla ve Meraları Bulunmaktadır.Belde Halkı beraber bu Meraları Hayvancılık alanında kullanmaktadır.

10.    TARIM ALETLERİ : Yücekapı Beldesinde hemen hemen her vatandaşta,Başta  Traktör olmak üzere bir çok çeşit Tarım aleti bulunmaktadır.

 11  - GEZİLECEK YERLER :

      Yücekapı Beldemizde Zengin  Doğa örtüsü bulunmakta olup,Bununla beraber Şeryan Çayının Sağ ve Solunda Ormanı aratmayacak Ağaçlıklarla kaplı ve Bu alanın çok güzel havası , Suyu bulunmakta ve Aynı zamanda bu temiz suda halen bir çok Balık çeşitleri bulunmaktadır.Bu yöremiz mükemmel Piknik ve Dinlenme alanlarıdır. 

Beldemizin Yaylaları çok temiz Havaya sahip olmakla beraber Yenile bilen çok sayıda

Bitki örtüsüne sahiptir.Aynı zamanda Beldemizin Yaylalarında  Mükemmel Piknik alanları bulunmaktadır.

     Beldemizin Dağları Bir çok Yabanı Hayvanları barındırdığından bir Doğa parkını andırmaktadır.

 

 

 
 


 

 


 
 

Copyright ©2012   Belediye Başkanlığı    Designed by KC GRUP